III Miejsce dla ZSA! W VI Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym LITERACKA KUCHNIA
„Święta krowa”, „Jabłko niezgody”, „W blasku krwistej świecy” – to jedne z bardziej finezyjnych nazw zakąsek i deserów, które zostały przygotowane podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”. Wydarzenie odbyło się 29 października w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.
Nasza drużyna w składzie Wiktoria Przybysz i Katarzyna Malecka zajęła III miejsce w kategorii „Literackość” oraz dziewczyny otrzymały nagrodę w kat. „Design w gastronomii” Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Dziewczyny przygotowały przystawkę i deser. Przystawka to świeca wołowa smażona i podana na mchu z natki pietruszki oraz krwistym sosie z czerwonego granatu „W blasku krwistej świecy”, natomiast deser to mus z malin z kwiatem w galaretce z pure z daktyli „Zatopiony kwiat dzikiej róży”.
ZOBACZ FILM Z VI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KULINARNEGO LITERACKA KUCHNIA
Konkurs Literacka Kuchnia organizowany był wyłącznie dla pomorskich szkół. Kilka lat temu wydarzenie zyskało rangę ogólnopolską. W tegorocznej, szóstej już edycji konkursu, udział wzięli uczniowie z 15 szkół. By zmierzyć się w kulinarnym boju, do Gdańska przyjechali reprezentanci m.in. Poznania, Giżycka czy Łodzi. Konkurs łączy w sobie propagowanie czytelnictwa, szukanie inspiracji, rozbudzanie wrażliwości estetycznej oraz podnoszenie kwalifikacji rzemieślniczych. Celem wydarzenia jest też pokazanie, że sektor kulinarny to sztuka, a ci, którzy w nim pracują, często mają artystyczne dusze.
Zasady konkursu są jasno określone – dwuosobowa drużyna reprezentująca daną szkołę musi przygotować zakąskę i deser. Potrawy inspirowane są tekstami literackimi, a czas, jaki jest na ich przygotowanie, to dwie godziny.
– Część uczniów sięgnęła w tym roku po wiersze: Bolesława Leśmiana, Jana Andrzeja Morsztyna czy Juliana Tuwima – wyjaśnia Beata Seleman, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. – Mamy też bajki Ignacego Krasickiego, „Mitologię” Jana Parandowskiego, jest i klasyka – czyli „Pan Tadeusz”, Sienkiewicz, „Mendel Gdański” Konopnickiej. Jest też literatura popularna, np. „Gra o tron”.
Gdy zakąski i desery są gotowe, uczniowie idą do mistrzów. W tym roku uczniów oceniało 31-osobowe jury podzielone na sekcje: degustacyjną, techniczną, literacką i design. To zdecydowanie najbardziej stresujący moment, bo w tym konkursie liczy się nie tylko smak, ale też prezentacja czy wiedza na temat wykorzystanych w gotowaniu technik.
Źródło: www.gdansk.pl