PSYCHODIETETYKA – jak jeść z głową
CZĘŚC I – OBLICZA DEPRESJI
Depresja jest to choroba układu nerwowego, która nie wybiera może dotknąć każdego niezależnie od środowiska w którym żyjemy. To choroba psychiczna, która objawia się ogromnym smutkiem, Czasami tonaturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczyzawładnie Tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz nadepresję. Pojawiają się też zaburzenia snu, zaburzenia apetytu – spadek lub nadmierny apetyt.. Depresja jest ściśle związana z neuroprzekaźnikami w ośrodkowym układzie nerwowym.
Do przyczyn zaburzenia neuroprzekaźnictwa można zaliczyć:
- Stres jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia, określanym przez Światową Organizację Zdrowia jako najbardziej szkodliwy czynnik zagrażający zdrowiu współczesnego człowieka. Jednym ze skutków przewlekłego działania stresu jest depresja, której rozpowszechnienie nadało jej miano „przeziębienia psychiatrii”
- Zmiany hormonalne. Być może postukasz się w głowę – jak słaby nastrój czy depresja mogą być związane z hormonami. Te niecharakterystyczne objawy trudno powiązać z układem endokrynnym. Ale wystarczy przyjrzeć się przebiegowi miesięcznego cyku, aby zrozumieć, jak nasze samopoczucie uzależnione jest od hormonów. Zespół napięcia miesiączkowego to typowy przykład tego, jak zmieniamy się pod ich wpływem. Chwiejność nastrojów zależy nie tylko od cyklu. Często wśród kobiet rozpoznawane immunologiczne zaburzenia tarczycy, czyli czyli choroba Hashimoto, potrafi również wywoływać właśnie obniżony nastrój, a nawet w niektórych przypadkach depresję.
- Leki – działania niepożądane leków na ciśnienie, przeciwlękowych, antykoncepcji czy podawanych osobom z chorobą Parkinsona;
- Choroby somatyczne, np. tarczycy, zapalenie jelit, astma, cukrzyca, grypa, AIDS; Jaki koklwiek stan zapalny w organizmie ściśle wiąże się z występowaniem depresj, gdyż stan zapalny zaburza metabolizm neuroprzekaźników
- Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków. Picie alkoholu lub przyjmowanie narkotyków jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju depresji. Ryzyko zachorowania na depresję jest u osób uzależnionych 1,5 – 4 razy większe, niż u osób bez cech uzależnienia. U osób nadużywających alkoholu, co najmniej raz w życiu występuje zespół depresyjny o nasileniu chorobowym. Natomiast krótkotrwałe reakcje depresyjne są zjawiskiem bardzo częstym, pojawiają się wiele razy.
Depresja – siedem pytań
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się, czy niepokojące objawy mogą sugerować depresję:
- Czy nie możesz spać lub odwrotnie, ciężko Ci wstać z łóżka, potrafisz w nim spędzić większość dnia?
- Czy masz problemy z koncentracją? Czy dotychczas wykonywane czynności, zadania sprawiają Ci trudność?
- Czy ciągle towarzyszy Ci uczucie bezradności i bezsilności?
- Czy nie potrafisz w żaden sposób zapanować nad negatywnymi myślami?
- Czy nie masz apetytu lub wręcz przeciwnie, potrafisz „przejadać” problemy?
- Czy łatwo się irytujesz, denerwujesz nawet z błahego powodu?
- Czy uważasz, że na nic nie masz wpływu a Twoje życie nie ma sensu?
Jeśli Twoje odpowiedzi na większość powyższych pytań były twierdzące, skonsultuj się z specjalistą – psychiatrą, psychologiem lub pedagogiem szkolnym który podpowie co możesz zrobić.
W następnym artykule dowiesz się jak dieta przeciwzapalna może poprawić nastrój i wspomóc leczenie depresji.
Kinga Chmara 🙂