Urydyna
Urydyna jest związkiem organicznym z grupy nukleozydów, wchodzących w skład kwasów nukleinowych. W ograniczonych ilościach nukleozyd ten wytwarzany jest w wątrobie, jednakże w większości przypadków konieczne jest jego dostarczanie z zewnątrz. Urydyna jest obecna w mleku matki, używana jest także w preparatach do żywienia niemowląt. Jest niezwykle ważna dla utrzymania prawidłowego procesu rozwoju układu nerwowego u dziecka.
Próby kliniczne na szczurach wykazały, że suplementacja urydyny poprawia jakość odpoczynku nocnego. Oznacza to, że stosowanie urydyny pozwala na lepszy wypoczynek nocny, podczas którego możliwe jest całkowite zregenerowanie sił i resynchronizacja mózgu.
W jednym z badań, w którym uczestniczyli pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą dwubiegunową, zauważono, że podawanie im urydyny w znacznym stopniu zmniejszyło u nich objawy depresji.
Urydyna jest potrzebna dla tworzenia nowych połączeń synaptycznych, do czego potrzebuje też choliny i kwasów omega 3. Na podstawie badań udowodniono, że stosowanie urydyny z jednoczesną suplementacją DHA i choliny skutkuje zwiększeniem liczby połączeń synaptycznych w mózgu, a tym samym poprawia jego neuroplastyczność.
Kolejnym działaniem, które jest bardzo atrakcyjne i niewątpliwie to właśnie ono skłania wiele osób do stosowania urydyny, jest możliwość regeneracji układu dopaminergicznego. Badania w tym kierunku prowadzono na szczurach, w celu oceny czy urydyna w parze z DHA wykazuje właściwości terapeutyczne w chorobie Parkinsona. W rezultatach notowano podnoszenie stężenia samej dopaminy oraz modulowanie ekspresji mRNA dla receptorów dopaminy. Urydyna częściowo przywracała prawidłowe przewodnictwo dopaminergiczne.
Kinga Chmara:)