XLV Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej
XLV Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej
W dniach od 12 do 15 kwietnia odbyła się XLV edycja Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Organizatorami OWGiK są: Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Do Bydgoszczy przybyli przedstawiciele 25 najlepszych szkół geodezyjnych w Polsce, aby podjąć rywalizację na etapie międzyszkolnym i centralnym Olimpiady. Zespół Szkół Agrobiznesu w Człuchowie reprezentowały: Paulina Peciak, Natalia Dunikowska, Julia Hajduk wraz z opiekunem Adamem Warmke.
Pierwszy dzień zmagań stanowi etap międzyszkolny OWGiK, składający się z części pisemnej – test złożony z 80 pytań oraz części zadaniowej – 4 problemowe zadania obliczeniowe. W drugim dniu zmagań Olimpijskich drużyny rywalizowały w części terenowej konkursu, który odbył się na terenie Myślęcinka. W trakcie zmagań uczestników, Opiekunowie brali udział w szkoleniach i warsztatach firmy Leica Geosystems, TPI, udali się na wycieczkę do Exploseum (Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg) oraz do Żnina na zaproszenie starosty Żnińskiego p. Zbigniewa Jaszczuka. Starosta żniński zabrał opiekunów do pradawnej osady Biskupin. Natomiast uczestnicy po obiedzie udali się na wspólne zwiedzanie Młynów Rothera oraz muzeum Archeologicznego i L. Wyczółkowskiego. Młodzież spędziła czas na wspólnych rozmowach i spacerach po Starym Rynku i Wyspie Młyńskiej.
Trzeci dzień zmagań to etap centralny – finał do którego mogą przystąpić tylko najlepsi. Nasza drużyna Zdolnych Dziewcząt klasuje się obecnie na 20 miejscu w kraju! To ogromny sukces i zaszczyt.
Uczestnictwo w Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej otwiera przed wszystkimi uczestnikami wiele dróg i daje ogromne możliwości, pozwala nabrać cennych doświadczeń i nawiązać nowe znajomości.
Zakwaterowanie, przepyszne śniadania, obiady i kolacje, a także integracyjne spotkanie przy grillu, zapewnił wszystkim Hotel Zawisza w Bydgoszczy.
Uczestnicy walczyli o szereg wspaniałych nagród – były to cenne nagrody rzeczowe, takie jak laptop, drukarki, inne urządzenia elektroniczne, pakiety programu C-GEO z nieograniczoną licencją, kurs sterowania dronem służącym do wykonywania pomiarów geodezyjnych… i wiele innych. Najcenniejszą nagrodą było zwolnienie z egzaminu zawodowego oraz indeks na studia!
W tym roku zmagania wygrała drużyna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze. „My wygramy w przyszłym roku!” – deklarują nasze dziewczęta.
Organizacja Olimpiady jak i wręczenie nagród było możliwe dzięki dotacji MEiN oraz sponsorom, z których należy wymienić Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Głównego Geodetę Kraju, firmy: Karnowski-Recykling, Leica, Softline, Akademia UAV, ESRI Polska, OPEGIEKA, oraz Prezydenta Miasta Bydgoszcz, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powiat Żniński i inni.
XLV Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowana w ramach zadania publicznego MEiN „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad i turniejów tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy w latach szkolnych 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025” została objęta honorowymi patronatami: Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Rozwoju i Technologii, Głównego Geodety Kraju oraz Komitetu Geodezji PAN.