Obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego celem jest podniesienie świadomości uczniów na temat profilaktyki chorób psychicznych, sposobów wzmacniania i utrzymywania zdrowia psychicznego.
W ostatnim czasie problematyka zdrowia psychicznego nastolatków stała się szczególnie ważna – pandemia koronawirusa, przedłużające się odczuwanie zagrożenia, ekspozycja na stres, zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania z kolegami i koleżankami, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera – wielomiesięczna izolacja pozostawiła po sobie długotrwałe skutki w psychice dzieci i młodzieży. Dlatego też nasza szkoła przystąpiła do obchodów ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO.
Na szkolnym korytarzu można zapoznać się z ciekawymi Informacjami nt. „Depresji nastolatków”, a także wyrazić swoje negatywne emocje. Na koniec można wylosowac życzenia…„Kosz radości i proroctwa”. Należy wyciągnąć kartkę papieru i przeczytać ją na głos. Dzięki temu wszystkim uczestnikom wydarzenia przez cały dzień towarzyszył pozytywny nastrój. – „Pudełko”, w którym uczniowie wrzucali zapisane na papierze negatywne myśli, emocje i lęki. Uczniowie z radością pozbyli się złego nastroju! – uczniowie obejrzeli film na temat „Znaczenie bycia zdrowym psychicznie”. Tym samym Tydzień Psychologii będzie bogaty w wydarzenia. Uczniowie zdobyli bezpośrednie doświadczenie w budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich i otrzymali wiele pozytywnych emocji.
Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, na depresję cierpi, wedle szacunków WHO, aż 350 milionów osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych. Depresja może prowadzić do samobójstwa. Każdego roku z powodu targnięcia się na życie umiera ponad 700 tys. osób. Samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci ludzi w wieku 15-29-lat. Według szacunków CDC (Centers for Disease Control and Prevention) w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.
Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego. Generując różnorodne krótko- i długoterminowe stresy, wpłynęła na zdrowie psychiczne milionów ludzi na całym świecie. Czas pandemii odbił się i nadal odbija na naszym zdrowiu psychicznym.
Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego poprzez kampanię i działania promujące tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mają na celu zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.
Geneza powstania i cel obchodów
Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zainicjowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health,). Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za główne cele przyjęto upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego oraz zwiększanie społecznej świadomości poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych a także wspieranie walki ze stygmatyzacją społeczną. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat.
Informacja ze strony https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego