Zajęcia praktyczne w Stacji Hodowli i Unasienniania zwięrząt w Bydgoszczy
Piękna, złota jesień za oknem, a uczniowie klasy pierwszej i drugiej Technikum Weterynaryjnego nie próżnują! Dzięki udziałowi w zajęciach terenowych w ramach przedmiotu Rozród i inseminacja, prowadzonego przez lek. weterynarii pana Andrzeja Grabowskiego, poszerzają swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie.
Tym razem zajęcia odbyły się na terenie Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy, która jest polskim liderem w zakresie genetyki i rozrodu zwierząt oraz najnowszych technologii stosowanych w inseminacji. Dodatkowo, to pierwsza firma, która wdrożyła technologię selekcji genomowej!
W czasie zajęć prowadzonych przez Panią inż. Lidię Gensikowską uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak przebiega organizacja pracy stacji, na czym polega genomowa i tradycyjna ocena buhajów oraz jakie są trendy w hodowli bydła.
Ale to nie wszystko! Przyszli technicy dowiedzieli się również, jak pobiera się nasienie od buhajów oraz na czym polega jego ocena i konserwacja. Poznali niezbędny sprzęt do przeprowadzenia inseminacji oraz algorytm postępowania przy zabiegu inseminacji.
Jednak najciekawszym momentem była możliwość przetestowania zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce na fantomie krowy oraz z wykorzystaniem niezbędnego sprzętu do inseminacji. To była niesamowita okazja do nauki!
Dziękujemy bardzo Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy, Dyrektorowi Operacyjnemu panu Piotrowi Augustyniakowi oraz Pani inż. Lidii Gensikowskiej za możliwość realizacji zajęć terenowych, potężną dawkę wiedzy, pełen profesjonalizm, miłą atmosferę! Z niecierpliwością czekamy na kolejne tak wartościowe wyjazdy!