W Rankingu PERSPEKTYW TECHNIKA 2019 – Technikum Informatyczne ZSA w Człuchowie zostało nagrodzone ZŁOTĄ TARCZĄ, uzyskując 2 miejsce w województwie pomorskim i 44 w kraju wśród wszystkich techników w Polsce.
Złota tarcza to efekt ciężkiej pracy nauczycieli i ambitnych uczniów, którzy przez 4 lata pracowali na tak wysokie wyniki edukacyjne, które potwierdzone są wynikami egzaminów zewnętrznych. Zdawalność matury w technikum informatycznym na poziomie 100%, egzaminy zawodowe potwierdzające kwalifikacje w zawodzie ze wszystkich kwalifikacji – z części praktycznej 100% i z części pisemnej 98%.
fot. Gala wręczenia wyróżnień w Pomorskim Rankingu Szkół
TECHNIK INFORMATYK – opis zawodu
Rynek IT w Polsce rośnie nieprzerwanie od kilku lat. Specjaliści przewidują, że jeśli obecna tendencja nie ulegnie zmianie, Polska już niedługo może znaleźć się w ścisłej europejskiej czołówce. Nasze firmy coraz częściej z sukcesami konkurują również na arenie międzynarodowej.
Technik informatyk to ciekawy, twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości. Głównym założeniem szkoły jest przygotowanie naszych uczniów jako przyszłych specjalistów do realizacji zadań w zawodzie. Technik informatyk to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy. Technicy informatycy łatwo znajdują zatrudnienie w różnych gałęziach gospodarki. Mogą również otworzyć własną działalność.
Zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Europy utrzymuję się bardzo duże zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników sektora branży technologii informatycznych. Prognozy rynku pracy wskazują, że zawód informatyka będzie nadal utrzymywał się na liście najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców. Rozwój młodego człowieka w tym kierunku roztacza przed nim perspektywę na odniesienie zawodowego i życiowego sukcesu. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją dając im powód do zadowolenia i samorealizacji.
Kształcąc się jako technik informatyk, absolwent może od razu po szkole podjąć pracę w wielu firmach w zawodzie, ponieważ w tej branży ponad wszystko liczą się umiejętności, a dodatkowe wykształcenie wyższe jest często opcjonalne.
Nauka trwa 5 lat i przygotowuje do egzaminów z dwóch kwalifikacji zawodowych.
Podstawa programowa TECHNIK INFORMATYK
Uczeń po zdaniu egzaminów otrzyma świadectwa potwierdzające uzyskanie kwalifikacji z zakresu:
INF.02 Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych INF.03 Tworzenie i administrowanie stronami, aplikacjami internetowymi oraz bazami danych Przedmioty zawodowe
- teoretyczne:
- urządzenia techniki komputerowej,
- sieci komputerowe i urządzenia sieciowe,
- systemy operacyjne klienckie i serwerowe,
- witryny i aplikacje internetowe,
- bazy danych,
- język angielski zawodowy,
- praktyczne:
- diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowe,
- administracja systemami operacyjnymi,
- eksploatacja i montaż lokalnej sieci komputerowej,
- programowanie aplikacji internetowych,
- administrowanie bazami danych,
- inne:
- praktyki zawodowe (po 4 tygodnie w kl. III i IV – razem 280 godz.),
- staże zawodowe u pracodawców w ramach dodatkowych umiejętności zawodowych (1 dzień tygodniowo w klasie V).
Miejsce realizacji praktyk zawodowych
Przedsiębiorstwa produkujące systemy komputerowe, urządzenia peryferyjne oraz inne urządzenia cyfrowe lub materiały eksploatacyjne, przedsiębiorstwa handlowe sprzedające sprzęt komputerowy oraz pozostałe urządzenia cyfrowe w sposób stacjonarny i on-line, przedsiębiorstwa usługowe zajmujące się projektowaniem, tworzeniem i obsługą systemów informatycznych lub wykonywaniem sieci komputerowych i administrowaniem sieciami komputerowymi, przedsiębiorstwa zajmujące się hostingiem oraz projektowaniem, tworzeniem i administracją witryn internetowych oraz innych technologii webowych, przedsiębiorstwa serwisujące sprzęt komputerowy oraz zapewniające wsparcie techniczne lokalnie lub on-line, przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem programów desktopowych i aplikacji internetowych, przedsiębiorstwa lub jednostki organizacyjne różnego typu – na stanowiskach odpowiedzialnych za prawidłowe działanie systemów komputerowych, oprogramowania oraz infrastruktury sieciowej oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodzie.
Przedmioty ogólnokształcące
Oprócz przedmiotów zawodowych będziesz uczyć się przedmiotów ogólnoksztacących takich, jak: język polski, język angielski, język niemiecki, matematyka, historia, biologia, chemia, geografia, fizyka, wiedza o społeczenstwie, wiedza o kulturze, informatyka, podstawy przedsiębiorczości, plastyka, edukacja dla bezpieczeństwa i wychowanie fizyczne. Po 5 latach nauki możesz przystapić do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, języka obcego i matematyki, a także możesz również przystąpic do egzaminu z przedmiotu/przedmiotów dodatkowych. Później możesz kontynuować naukę na uczelni wyższej.
Czego nauczysz się w technikum:
- w zakresie kwalifikacji INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych:
- przygotowania do pracy systemu komputerowego i urządzeń peryferyjnych,
- administrowania systemami operacyjnymi,
- serwisowania i naprawiania urządzeń techniki komputerowej,
- przygotowania i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej;
- w zakresie kwalifikacji INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych:
- tworzenia i administrowania stronami internetowymi,
- tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,
- programowania aplikacji internetowych,
- tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią.
Co zapewnia szkoła:
- zajęcia teoretyczne i praktyczne na terenie szkoły w pracowniach informatycznych (pracownia diagnostyki i naprawy komputerów oraz urządzeń peryferyjnych, pracowni sieci komputerowych, pracownia systemów operacyjnych, pracownia aplikacji internetowych i baz danych),
- wycieczki przedmiotowe oraz wyjazdy do zakładów pracy,
- bezpłatne szkolenia CISCO,
- dostęp do najnowszego oprogramowania Microsoft w celach niekomercyjnych: edukacyjnych, naukowych i badawczych w ramach programu Microsoft Azure, (systemy i programy uczniowie mogą instalować legalnie i bezpłatnie na domowych komputerach),
- możliwość zakwaterowania w bursie,
- wszechstronny rozwój poprzez udział w zajęciach pozalekcyjnych: sportowych (siatkówka, koszykówka), teatralnych i muzycznych (mamy własny zespół muzyczny).
W ramach projektów unijny oferujemy naszym uczniom dodatkowe możliwości uzyskania stypendiów, odbycia staży płatnych staży u pracodawców oraz udział w kursach dodatkowych umiejętności zawodowych, które kończa się certyfikatem. Obecnie dotychczasowe projekty dobiegły końca, ale aplikujemy już do kolejnych z zakresu edukacji ogólnej, kształcenia zawodowego i wsparcia ucznia zdolnego.
Uczniowie tego kierunku uczestniczyli w praktyce zagranicznej z Erasmusem+ zobacz realcję
Absolwent może podjąć pracę w:
- w zakładach pracy i instytucjach wykorzystujących technologie informatyczne (np. urzędy, banki, szkoły, agencjach)
- firmach administrujących sieciami komputerowymi,
- działach obsługi informatycznej dowolnego przedsiębiorstwa,
- firmach tworzących oprogramowanie komputerowe,
- projektanta i programisty baz danych,
- sklepach komputerowych i punktach serwisowych,
- drukarniach i agencjach reklamy,
- prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie podstawowych usług informatycznych.